Facebook
EMERMED na YouTube
Uratowałbyś życie sam? A potrafisz działać w zespole?
Baner
Uratowałbyś życie sam? A potrafisz działać w zespole?
Baner
Uratowałbyś życie sam? A potrafisz działać w zespole?
Baner


Blog


14 Grudnia 2017

Kurs Ratownika Medycznego

Zauważyliśmy, że wiele osób chcących zdobyć umiejętność ratowania życia, poszukuje w Internecie "kursu ratownika medycznego". Niestety, taki kurs nie istnieje. Już wyjaśniamy...

W obszarze pierwszej pomocy funkcjonuje bardzo wiele podobnych do siebie nazw i sformułowań, które dla osoby niezwiązanej zawodowo z ratownictwem mogą wydawać się tożsame. I w zasadzie nic w tym dziwnego, bo samych "ratowników" jest wielu: jest ratownik medyczny, drogowy, wodny, morski, górski, górniczy, narciarski ale jest też po prostu "ratownik". Nie sposób zapamiętać wszystkich różnic w uprawnieniach, wymaganiach i procesie kształcenia poszczególnych ratowników. Wystarczy pamiętać jedną rzecz, mianowicie taką, że ratownik medyczny to zawód, do którego wykonywania niezbędne jest ukończenie studiów wyższych, a wszyscy pozostali "ratownicy" to osoby po kursach i szkoleniach specjalistycznych.

I tu istotna uwaga: każdy ratownik jest ważny i nie można twierdzić, że medyczny jest "lepszy" od górskiego, ani na odwrót - to tak jakby porównywać czołg z samochodem wyścigowym. Wyścigówka znacznie szybciej dotrze do celu, ale tylko pod warunkiem, że pojedzie po asfalcie, z kolei czołg może jechać przez błoto i las, ale będzie to trwało znacznie dłużej. Zatem który pojazd jest "lepszy"? Odpowiedź brzmi: to zależy do jakiego celu. Podobnie z ratownikami - "medyczny" sprawdzi się lepiej w karetce, a "górski" w trudnym terenie, w mrozie. Gdyby ich zamienić miejscami, to żaden z nich nie będzie potrafił efektywnie działać.

Nie istnieje "kurs ratownika medycznego" - dowiedz się, dlaczego.

Nie istnieje "kurs ratownika medycznego". Istnieją za to kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) lub kursy Ratownika Drogowego i najprawdopodobniej te właśnie kursy będą odpowiednie dla ludzi chcących zdobyć umiejętność ratowania życia na znaczne wyższym poziomie, niż tylko podstawowa pierwsza pomoc. Po ukończeniu kursu KPP i zdaniu państwowego egzaminu  uzyskuje się tytuł "ratownika", który uprawnia do udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w ramach współpracy z Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym. W tym miejscu należy nadmienić, że do pełnego wykorzystania możliwości i uprawnień Ratownika KPP wymagane jest zatrudnienie lub członkostwo np. w straży pożarnej, WOPR, GOPR czy innej jednostce współpracującej z systemem PRM, ale o tym już w innym wpisie...

Kurs ratownictwa medycznego a kursy Grupie Emermed

Wszystkich, którzy chcą odbyć kurs ratownictwa medycznego zachęcamy do zapoznania się z programem kursu KPP lub kursu Ratownika Drogowego, a być może okaże się, że czegoś takiego właśnie szukają i nie muszą kończyć studiów, aby rozwijać swoją pasję w zakresie ratownictwa i legalnie uczestniczyć w akcjach wraz z profesjonalnymi służbami ratowniczymi.

 

kurs ratownika medycznego, kurs ratownictwa medycznego