Facebook
EMERMED na YouTube EMERMED na Instagramie
Uratowałbyś życie sam? A potrafisz działać w zespole?
Baner
Uratowałbyś życie sam? A potrafisz działać w zespole?
Baner
Uratowałbyś życie sam? A potrafisz działać w zespole?
Baner


Blog


2 Stycznia 2018

Jak wygląda kurs pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc to nie tylko szkolenie z resuscytacji

Aby skutecznie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej musicie być zmotywowani i zadbać o własne bezpieczeństwo, a także poznać swoje prawa i obowiązki w tym zakresie. Od tego zwykle zaczynamy szkolenie z pierwszej pomocy. Te elementy obejmuje zazwyczaj kurs BLS (Basic Life Support), czyli podstawy pierwszej pomocy.

Ważną częścią tego modułu tematycznego jest również wzywanie pomocy, gdyż niestety nawet w tak prostej czynności popełniamy wiele błędów, które kosztują cenne minuty. Dowiecie się zatem jakich informacji może oczekiwać od was dyspozytor, jak prawidłowo poinformować o lokalizacji zdarzenia oraz jego skali.

Co jeszcze? Dalej przechodzimy do oceny poszkodowanego, czyli określenia stanu świadomości oraz sprawdzenia oddechu. Nawet jeśli wiecie, że osobę nieprzytomną i oddychającą należy ułożyć w pozycji bezpiecznej, to dopiero podczas kursu nauczycie się praktycznie pozycję taką stosować, ale dowiecie się też o przeciwskazaniach i sytuacjach szczególnych, czyli w jaki sposób układać w pozycji bezpiecznej kobiety w ciąży, a na kursie pierwszej pomocy dzieciom – poznacie pozycje dla niemowląt. Na szkoleniu przećwiczycie różne inne techniki układania poszkodowanych, a także ich rotacji np. z brzucha na plecy.

 

A co jeśli mamy do czynienia z osobą nieoddychającą? O to pytacie najczęściej, czyli o kurs reanimacji lub kurs resuscytacji...

Jest to stały element każdego szkolenia z pierwszej pomocy – kurs RKO, czyli wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ta część kursu to przede wszystkim ćwiczenia praktyczne. Wykorzystujemy na nich nowoczesne fantomy szkoleniowe, które niebawem również opiszemy na blogu. W przypadku kursu pierwszej pomocy dzieciom, ćwiczenia wykonywane są na specjalnych fantomach dzieci i niemowląt.

Szkolenie BLS jest rozbudowane często o kurs obsługi defibrylatora (tzw. kurs BLS-AED).

Kolejnym dużym modułem tematycznym są urazy. W tej części kursu uczestnicy poznają różne rodzaje obrażeń i metody opatrywania poszczególnych ran, a także środki opatrunkowe. W zależności od kursu i oczekiwań uczestników, część ta jest ćwiczona z dodatkowym wykorzystaniem zestawów do pozoracji ran i obrażeń. Dzięki temu kurs jest jeszcze bardziej realistyczny i pozwala na oswojenie się z widokiem krwi. Tu warto zwrócić uwagę, że dbamy o odczucia uczestników oraz ich wrażliwość na nieprzyjemne obrazy, toteż unikamy drastycznych i tragicznych zdjęć czy symulacji. Nie każda firma czy inny podmiot organizujący kursy posiada umiejętność odpowiedniego dawkowania realizmu. My w tym zakresie posiadamy duże doświadczenie i gwarantujemy, że nikt nie zakończy naszego szkolenia zniesmaczony.

Kursy pierwszej pomocy przedmedycznej to także stany nagłe, od bólu w klatce piersiowej, przez omdlenia, udar mózgu, napady drgawkowe i zakrztuszenia. Są to częste sytuacje, z którymi stykamy się w życiu codziennym i które wymagają skutecznego, ale innego w każdym przypadku postępowania. Na szkoleniu z pierwszej pomocy ćwiczymy zachowania w sytuacjach pozorowanych. Pozwala to na utrwalenie wiedzy teoretycznej oraz wyeliminowanie błędów w realnej sytuacji.

Nasze szkolenia z pierwszej pomocy realizujemy w przyjaznej, ale profesjonalnej atmosferze. Zależy nam na tym, aby uczestnicy spędzili na nich miło czas, ale przede wszystkim wyszli z nich przygotowani na różne sytuacje, które mogą ich spotkać...

 

szkolenie z resuscytacji, emermed, kurs rko