Facebook
EMERMED na YouTube EMERMED na Instagramie
Uratowałbyś życie sam? A potrafisz działać w zespole?
Baner
Uratowałbyś życie sam? A potrafisz działać w zespole?
Baner
Uratowałbyś życie sam? A potrafisz działać w zespole?
Baner


Blog


9 Grudnia 2017

Jaki kurs pierwszej pomocy wybrać?

Przede wszystkim: Określ swoje oczekiwania

Takie proste, a jakie ważne. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej powinien spełniać Twoje oczekiwania. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta szkoleń z pierwszej pomocy – są to nie tylko kursy stacjonarne, ale również inne formy kształcenia np. e-learning. Dodatkowo każda firma ma własne programy i techniki prowadzenia zajęć. Jeśli zatem dokładnie określisz, czego oczekujesz od kursu pierwszej pomocy, będzie Ci łatwiej znaleźć ten właściwy. Odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • czy już coś potrafisz, kiedy odbył się ostatni kurs i czy coś z niego pamiętasz?

  • w jakich sytuacjach będziesz najprawdopodobniej udzielał pierwszej pomocy: w miejscach o łatwym dostępie do fachowych służb ratowniczych (w mieście, na trasie), czy w trudnym terenie, np. w górach czy na odludziu?

  • czy wystarczą Ci podstawowe, typowe umiejętności, które wykorzystasz jedynie przed przybyciem pogotowia ratunkowego, czy może jesteś pasjonatem ratownictwa i chciałbyś współpracować ze służbami ratowniczymi podczas całej akcji?

  • jakim sprzętem dysponujesz lub będziesz dysponował?

  • czy chcesz wybrać kurs najtańszy czy najlepszy?

Najważniejsze pytanie: czy warto wybrać kurs najtańszy?

Na to pytanie każdy musi znaleźć własną odpowiedź. Jeśli masz bardzo ograniczone środki finansowe i nie masz innej możliwości – prawdopodobnie będziesz zmuszony patrzeć wyłącznie na cenę. Ale jeśli możesz sobie pozwolić na zainwestowanie dodatkowych 30-50 złotych w bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, to gorąco do tego zachęcamy. Weź pod uwagę jedną kwestię: jeśli większość czasu spędzasz z bliskimi i znajomymi, to statystycznie jeśli będziesz świadkiem wypadku czy nagłego zachorowania to właśnie wśród tych ludzi! Zdarzeniami w naszym życiu rządzi statystyka, czy tego chcemy, czy nie… Jeśli to w Twojej obecności najbliższa Ci osoba ulegnie wypadkowi, wówczas  wyłącznie od Twoich umiejętności będzie zależało jej zdrowie i życie. A najtańszy kurs oznacza zazwyczaj najniższą jakość i najmniejszą szansę na dobre wyszkolenie. A ile dla Ciebie warte jest życie bliskich?

Dopiero teraz odpowiedz sobie na inne pytania

Jako, że posiadamy w ofercie szeroki wybór kursów pierwszej pomocy, postaramy się pomóc Ci wybrać odpowiedni dla Ciebie kurs.

Wyjściową propozycją jest podstawowy kurs pierwszej pomocy, który obejmuje najważniejsze zagadnienia za zakresu pierwszej pomocy. Jego program powstał w wyniku analizy najczęściej występujących zdarzeń w domu i pracy, dlatego zdobyte na nim umiejętności są kompleksowe i przydadzą się w różnych typowych sytuacjach od utraty przytomności, przez stany nagłe – np. atak drgawek, zakrztuszenia, po różnego rodzaju urazy. Jeśli wcześniej nie miałeś styczności z pierwszą pomocą i nie odbywałeś żadnego kursu w ciągu ostatnich 3 lat to ten właśnie kurs będzie zapewne najlepszym wyborem.

Jeśli jesteś kierowcą, motocyklistą, czy rowerzystą, istnieje większe ryzyko, że zostaniesz świadkiem lub uczestnikiem wypadku drogowego. Jest to specyficzna sytuacja, gdyż poza pomocą osobom poszkodowanym, trzeba uwzględnić wiele innych czynników, takich jak np. zabezpieczenie miejsca wypadku, prawidłową lokalizację zdarzenia, zarządzanie akcją do czasu przybycia służba profesjonalnych itp. Dodatkowo w przypadku wypadku drogowego, często mamy do czynienia z większą liczbą poszkodowanych. Dlatego właśnie opracowaliśmy program szczególnie dedykowany kierowcom – kurs Ratownika Drogowego. Obejmuje on zagadnienia związane ze specyfiką wypadków, zabezpieczaniem miejsca wypadku, dostawaniem się do auta, ewakuacją poszkodowanych czy zarządzaniem akcją ratunkową. Program tego kursu obejmuje także szereg zagadnień związanych m. in. ze specyfiką obrażeń w wypadkach komunikacyjnych oraz elementy segregacji medycznej.

Rodzice i opiekunowie małych dzieci często poszukują w internecie informacji dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa ich pociech. Wiedza znaleziona w sieci nie zawsze pochodzi z wiarygodnego źródła. Stosowanie niesprawdzonych porad bardzo często zamiast pomagać, szkodzi. Jeśli zatem jesteś rodzicem, proponujemy kurs Pierwsza Pomoc u Dzieci. Aby odpowiedzieć na oczekiwania i najczęstsze pytania rodziców, realizowany przez nas kurs pierwszej pomocy u dzieci, rozszerzyliśmy o zagadnienia związane z najczęstszymi stanami chorobowymi, takimi jak biegunka, wymioty, czy wysoka gorączka, dzięki czemu poza wiedzą stricte związaną z ratowaniem życia dziecka, rodzice otrzymują pakiet niezbędnej wiedzy pomocnej przy zachorowaniach. Pierwsza pomoc u dzieci to program uwzględniający również najczęściej występujące sytuacje z udziałem dzieci – jak chociażby włożenie przez dziecko ciała obcego do ucha czy nosa, połknięcie przedmiotu itp.

Kursy pierwszej pomocy przedmedycznej to także szkolenia w plenerze, kursy ukierunkowane na symulacje i pozoracje, czy zaawansowane szkolenia takie jak kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy przeznaczone np. dla strażaków, policjantów, ratowników WOPR i GOPR. Tego typu kursy polecamy również osobom, które są pasjonatami ratownictwa, chcą dowiedzieć się i przeżyć więcej lub spędzają dużo czasu w znacznej odległości od cywilizacji w miejscach o utrudnionym dostępie do fachowej pomocy medycznej lub dużo podróżują (np. off road). Tematyką kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy zajmiemy się w innym wpisie na naszym blogu.

Gdy już zdecydujesz na jakiej wiedzy i umiejętnościach zależy Ci najbardziej, wybierz odpowiednią formę kursu i zaufaną, solidną firmę szkoleniową. O tym napiszemy niebawem.

 

kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, emermed, kurs aed